Katalogi branżowe
• Producenci sprzętu
• Producenci miodu
• Producenci węzy
• Gospodarstwa
  pasieczne
• Apiterapia
• Preparaty dla pszczół
• Sklepy pszczelarskie
• Hodowle pszczół
• Rośliny pszczelarskie
• Apiturystyka

Rejestracja GRATIS
ule drewniane producent
Giełda ofert B2B
Dodaj:
• ofertę bezpłatną
• ofertę płatną

Przeglądaj oferty:
• oferty z Polski
• z krajów byłego ZSRR
• z pozostałych krajów

Organizacje
i Instytucje
• Związki pszczelarzy
• Koła pszczelarzy
• Placówki naukowe
• Muzea
• Wydawnictwa

Księga gości

zobacz księgę gości
dopisz się

Inne strony w sieci

Rośliny miododajne

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Nagietek jest rośliną jednoroczną wyrastającą do 60 cm wysokości. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, soczysta zakończona koszyczkami kwiatowymi złożonymi z brzeżnych kwiatów języczkowatych i wewnętrznych - rurkowatych. Nagietki wysiewamy pod koniec marca początek kwietnia, zasypując nasiona ziemią na głębokość l do 1.5 cm. Roślina nie ma większych wymagań glebowych, ale wymaga miejsca słonecznego. Kwiaty nagietka mogą spełniać rolę barometru; jeżeli płatki przed godziną dziewiątą rano są ułożone równolegle do ziemi to dzień będzie bez deszczu. Używane są również w gospodarstwie domowym do barwienia masła i sera. Nagietek jest rośliną miododajną.

Nostrzyk biały (Melilotus alhus)
Roślina dwuletnia. Łodyga wzniesiona, dorasta do wysokości 2m. Liście t rój listkowe, o brzegach nie regularnie ząbkowanych. Kwiaty drobne, białe, zebrane w dość luźne, wydłużone grona. Kwilnie od końca czerwca przez około 2 miesiące.
Cala roślina, zwłaszcza po wysuszeniu, pachnie kumaryną. Roślina wytwarza długi korzeń palowy i jest odporna na suszę.
Nostrzyk należy do najlepszych roślin miododajnych rosnących w naszym klimacie, nie przestaje nektarować nawet w czasie suszy. Wydajność nektarowa nostrzku dziko rosnącego wynosi około 200 kg. w uprawie polowej - do 680 kg z ha.
Miód zbierany z nostrzyku zaliczany jest do najlepszych, jest jasny, po skrystalizowaniu biały lub lekko żółty i odznacza się aromatem przypominającym wanilię. Niewielka jego domieszka do innych miodów, polepsza ich smak i aromat, sprowadzenie nostrzyku do płodozmianu rolnego poprawiłoby znacznie nas/e ubogie pastwiska pszczele.

 

Nostrzyk
Nostrzyk zasługuje na uprawę jako roślina pastewna i nawozowa. Daje on rocznie 2 pokosy paszy o wartości podobnej do lucerny. Kiszonka ma wartość pokarmowa 2 - 3 razy większą niż kiszonka z końskiego zebu. Nostrzyk jako roślina wysoko miododajna i paszowa, posiada również wartości lecznicze.
20. Nawloć późna (Solidago serotina)
Roślina trwała z rodziny ztożonyeh. dorastająca do wysokości 0.6 - l,5m. Łodyga wzniesiona, w dole naga. w górze pokryta krótkimi wioskami. Kwiaty drobne, żótte. brzeżne są pozornie języczkowate nieco dłuższe od wewnętrznych rurkowatych. Kwitnie późno w sierpniu l wrześniu. Drobne kwiaty wydzielają niewiele nektaru, jednak nawłoć kwitnie bardzo obficie i tam gdzie występuje, pokrywa duże obszary, lam zbiór nektaru wynosi często do 3 - 4 kg dziennie na jedną rodzinę pszczelą.
Roślina ta występuje masowo na pasach ochronnych rzek, na podmokłych polach, w plantacjach wikliny i innych nieużytkach. Nawłoć ma zastosowanie w lecznictwie i była stosowana w leczeniu stanów przed rakowych prostaty i pęcherza moczowego.


Nawtoć kanadyjska (Solidago canadensis)
Roślina trwała z rodziny złożonych, dorastająca do wysokości 0,6 - 1,5 m. Łodyga cała owłosiona. Koszyczki zebrane są w odstające, jednostronne, baldachokszlałtne kwiatostany. Jest znacznie liczniej oblatywana przez pszczoły niż nawłoć późna. Oba omawiane gatunki pochodzą z Ameryki Północnej. Na potrzeby lecznictwa używano ziele nawłoci.

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)
Ogórecznik jest roślina, jednoroczną z rodziny szorstkolistnych. Cała roślina pokryta jest odstającymi szorstkimi wioskami. Łodyga wyrasta do wysokości 30 - 60 cni, w górze wiechowato rozgałęziona. Ogórecznik odznacza się dużą miododajnością. Jeden kwiat wydziela do 12 mg nektaru, zawartość cukrów waha się od 40 do 77%. Nektarowanie trwa od świtu do nocy i nie ustaje nawet w dni chłodne, kiedy pszczoły już niechętnie wylatują z ula.
Ogórecznik wysiewa się wczesną wiosną do gruntu w rzędy co 30 - 40 cm na głębokości l - 2 cm. Zakwita w trzeciej dekadzie czerwca i kwitnie ponad trzy tygodnie. Wydajność miodowa z jednego hektara sięga od 150 do 200 kg miodu. Ogórecznik lekarski jest znany od czasów starożytnych. W starożytnym Rzymie i wiekach średnich jego liście i kwiaty dodawano do wina w celu dodania męstwa wojownikom przed bojem. Obecnie liście ogórecznika lekarskiego spożywa się jako namiastkę ogórków, dodając je do sałatek, sałat, chłodnika, zimnych zup jarzynowych i barszczu ukraińskiego. Ogórecznik lekarski używa się do aromatyzowania nalewek, win, ponczu, octu, syropów, esencji i chłodnych napojów. Kwiaty ogórecznika lekarskiego świeże i suszone, stosuje się przy produkcji likierów i słodyczy. Świeże kwiaty je się po zmieszaniu z cukrem.
W medycynie liście ogórecznika lekarskiego, świeże i suszone, stosuje się przy gośćcu stawowym, podagrze chorobach skórnych, jako środek przeciwzapalny, wykrztuśny, słabo przeczyszczający i powlekający. Nektar zebrany przez pszczoły z ogórecznika lekarskiego, wzbogaca bukiet smakowy i wartości lecznicze miodu.

 

Ostrzeń pospolity (Cynoglassujn officinale)
Roślina dwuletnia, łodyga gałęzista, wyrasta do 30 - 90 cm, wysokości, szaro owłosiona. Kwiaty czerwonobrunatne, zebrane w gęste skrętki. Rozłupki (owoce) pokryte kolcami na całej powierzchni, przyczepiają się do ubrania i do sierści zwierzał. Ostrzeń kwitnie w czerwcu. Jest to roślina miododajna licznie odwiedzana przez pszczoły.
Roślina ta ma charakterystyczny mysi zapach i dlatego bywa używana do wypłaszania myszy z uli. gdyż nie lubią one tego zapachu. Rośnie na suchych wzgórzach, rumowiskach i przy drogach. Roślina ta jest chroniona przez naturę, gdyż zwierzęta jej nie zjadają.
Ostrzeń pospolity stosowany był w lecznictwie ludowym. Wykorzystywane były korzenie i liście ostrzenia. Korzenie zawierają alkoloidy: cynoglosynę, cynogloseinę. konsolidynę. heliosupine. Niektóre z tych alkaloidów działają podobnie jak kurara. Prócz tego w roślinie wstępują substancje gorzkie, witamina C, kwasy organiczne, mikroelementy i inne. Ostrzeń rozmnaża się przez wysiew nasion bezpośrednio do gleby. Wysiewa się je na wiosnę do wcześniej przygotowanej gleby na głębokość 1,5 - 2 cm w rzędy co 35 - 40 cm. Wschody pojawiają się po 20 - 25 dniach. Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju, plantację należy odchwaszczać, a glebę w międzyrzędach spulchniać.
W pierwszym roku rozwoju roślina wytwarza rozetę składającą się z 10 do 20 liści. Dopiero w drugim roku rośliny kwitną i owocują. Korzenie ostrzenia wykopuje się \v jesieni lub na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji, a liście zbiera się podczas kwitnienia, w maju -czerwcu. Roślina ta godna jest upowszechniania wśród pszczelarzy.

 

Ostrzeń lancetowaty (Cirsium lanceolatum)
Roślina dwuletnia w drugim roku wyrasta od 60 do 150 cm. Łodyga gałęzista prosto wzniesiona, liście kłujące, zatokowo pierzaste dzielne z trwałym kłującym kolcem na szczycie. Wymaga dużej ostrożności przy zbiorze nasion. Jest to okazała roślina dekoracyjna w ogrodzie. Roślina ta rośnie na przydrożach, miedzach, ugorach, brzegach lasów, pasach ochronnych rzek i na pastwiskach. Kwitnie od czerwca do lipca, dostarcza pszczołom nektaru i pyłku.

 

Przegorzan Kulisty (Echmops sphaeroccpbalus)
Roślina dwuletnia z rodziny złożonych, podrodziny rurkowych. Łodyga gruba, prosto wzniesiona, dorastająca do wysokości 2,5m, pokryta białawym kutnerem. Kwiaty rurkowe zebrane w kulistą główkę,o średnicy 4 - 7 cm złożoną z licznych jedno kwiatowych koszyczków, Przegorzan kwitnie w drugim roku od wysiewu, kwitnienie trwa 3 tygodnie od pierwszej dekady lipca. Miododajność przegorzanu jest bardzo duża. Na jednej główce zbiera nieraz pyłek i nektar kilka pszczół równocześnie. Zawartość cukrów w nektarze dochodzi od 60 do 70 %. Nektar wydziela się najobficiej w temperaturze 25 - 30 stopni C. Według danych niektórych instytutów, wydajność miodowa z hektara uprawy może osiągnąć 800 kg. Przegorzan udaje się na wszystkich glebach byle nie podmokłych.
Zawartość wapnia wpływa pozytywnie na rozwój tych roślin, mogą więc one rosnąć na wysypisku gruzów. W ogrodach przegorzan rośnie dobrze pod plotami, gdzie rozmnaża się z samosiewu i nie daje się zagłuszyć różnym chwastom. Nasiona wraz z suchą okrywą wysiewa się wiosną wprost do gruntu lub na rozsadniku, skąd w jesieni wysadza się je do gruntu w rozstawie 70 x 70 cm. W pierwszym roku uprawy rośliny wytwarzają tylko rozetę liści przy korzeniowych. Przegorzan kulisty zakwita w drugim roku, w pierwszej połowie lipca, a nasiona dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Roślinę tą można również zaliczyć do roślin dekoracyjnych w naszych ogródkach przydomowych.
Niezależnie od wysokiej miododajności. roślina ta ma duże znaczenie gospodarcze i.lecznicze. W wielu krajach kwiatostany przegorzanu spożywa się jak karczochy. Ziele zawiera duto witaminy C, owoce zaś 27 % tłuszczu. Wytłoczony olej nadaje się do celów technicznych. Z obu gatunków przegorzanu przemysł farmaceutyczny otrzymuje alkaloid echinopsynę zawartą w owocach (1,3 - 2,4%). Pod względem właściwości leczniczych echinopsyna jest zbliżona do strychniny: zwiększa pobudliwość rdzenia kręgowego i ciśnienie krwi, wzmaga napięcie mięśni szkieletowych i działa ogólnie wzmacniająco.

Przegorzan Węgierski (Commutatus .lutatz)
Przegorzan węgierski podobnie jak przegorzan kulisty wymaga takiej samej uprawy, jednak odmiennie rozmnaża się, z nasion i przez odrosty. Jeżeli łodygi zetniemy zaraz po przekwitnięciu, przed ich zdrewnieniem, to roślina ta wyda wkrótce nowe pędy, które zakwitną w jesieni. Następna różnica pomiędzy roślinami, to kolory kwiatów. Przegorzan kulisty kwitnie niebiesko, natomiast przegorzan węgierski kwitnie fioletowo - niebiesko.

Rezeda - Reseda
W naszych warunkach klimatycznych rosną trzy odmiany rezedy, uznawane jako rośliny miododajne :
1. Rezeda żółta - Reseda lutea L.
Jest to roślina trwała lub dwuletnia z rodziny rezedowatych. Łodygi leżące lub podnoszące się, wysokości 20 - 60 cm. Kwiaty grzbieciste, zebrane początkowo w gęste, a w miarę wzrostu układają się w coraz luźniejsze grona. Nektarnik ma kształt jednostronnie rozwiniętego krążka i znajduje się między pręcikowiem a koroną. Rezeda żółta rośnie na suchych wzgórzach, wysypiskach gruzu, nasypach kolejowych i przydrożach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem jeszcze w sierpniu. Odznacza się dużą miododajnością.
2. Rezeda żółtawa - Reseda luteola L.
Na wyżynie Małopolskiej i w Lubelskim spotyka się równie miododajną rezedę żółtawą. Jest to roślina dwuletnia. Różni się ona od rezedy żółtej tym, że łodygi jej są sztywne, prosto wzniesione, o długości do l m; działek i płatków ma po cztery.
3. Rezeda pachnąca - Reseda-odorata L.
Roślina roczna z rodziny rezedowatych. Kwiaty ma niepozorne, wydzielające przyjemną woń. Budowa ich jest taka sama jak u rezedy żółtej. Kwitnienie jej trwa od czerwca do późnej jesieni. Owoc w czasie dojrzewania zwisa, toteż nasiona należy zbierać przed zupełnym ich dojrzeniem, aby się nie wysypały z otwartych na szczycie torebek. Rezeda pachnąca należy do roślin wybitnie miododajnych. a obfitością wydzielanego nektaru niemal dorównuje facclii. Miód z niej zalicza się do najlepszych dlatego też warto uprawiać rezedę jako roślinę pasieczną. Rezeda dostarcza również dużo pyłku z którego pszczoły formują ceglastopomarańczowe obnóża. Roślina ta udaje się najlepiej na glebach próchnicznych, zasobnych w wapń i niezbyt suchych. Na jeden hektar wysiewa się 4 kg nasion.

 

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.)
Serdecznik jest byliną z rodziny wargowych wyrasta od 30 - 150 a nawet do 200 cm wysokości, w zależności od warunków glebowych. Łodygi rozgałęzione, wzniesione, żebrowane, czterokanciaste, owłosione. Serdecznik nic ma specjalnych wymagań, glebowych, rośnie na rumowiskach, śmietniskach, pod płotami i na przydrożaeh. Kwitnie od czerwca do września i zaliczany jcsl do roślin wybitnie miododajnych. Nektaruje nawet w czasie posuchy. Miód z serdecznika jest jasnożółty, o swoistym zapachu i łagodnym smaku.
Roślinę tę stosowano w lecznictwie ludowym już w XV w, do praktyki medycyny naukowej została wprowadzona w 1932r. Ziele serdecznika (zebrane w okresie kwitnienia wierzchołkowe części łodyg J z kwiatami i liśćmi). Zaleca się pić w postaci naparu, nalewki lub wyciągu, przy schorzeniach sercowo - nadciśnieniowych i nadmiernej pobudliwości. Serdecznik rozmnaża się przez wysiew nasion przed zimą lub na wiosnę. W terminie przedzimowym siejemy na głębokość 1- 1.5cm., na wiosnę 2 - 3cm. Pielęgnowanie polega na wielokrotnym spulchnianiu gleby, usuwaniu chwastów z kępek roślin i dokarmianiu azotem i fosforanem (po 45 kg na l ha).

Szczeć draparska (Dipsacus fullonum)
Jest to roślina dwuletnia z rodziny szczeciowatych, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. W pierwszym roku roślina wytwarza silnie rozwiniętą rozetę liści odziomkowych są one krótkoogonkowe, podłużnie jajowate i tępo ząbkowane. W drugim roku roślina wydaje pojedynczą, sztywną, kanciastą łodygę, w górze gałęzistą. Łodyga pokryta rzadko rozmieszczonymi kolcami dorasta do 2m wysokości. Liście łodygowe są siedzące, u nasady parami zrosłe, co tworzy zbiorniki obejmujące łodygę, napełnione deszczówką. Łodyga główna i boczne rozgałęzienia są zakończone główkowatymi kwiatami, kształtu podłużnie jajowatego. Lejkowate korony kwiatów są białe lub biadoliła. W okresie kwitnienia, które rozpoczyna się w pierwszych dniach lipca i trwa około trzech tygodni. Szczać draparska odznacza się dużą miododajnością. Na kwiatach znajduje się po kilka ps/czół obierających nektar i pyłek. Dlatego leż roślinę tę warto uprawiać w naszych pasiekach, dla zwiększenia pożytku dla pszczół.

 

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis)
Wiesiołek jest rośliną dwuletnią nic wymagającą specjalnej uprawy. Rośnie na lekkich glebach i piaskach. Jego duże jaskrawo żółte kwiaty rozwijają się na krótko przed Zachodem słońca, a jeżeli nie zostaną zapylone w nocy, pozostają otwarte przez pewna część dnia. Rurka kwiatowa wiesiołka. długości około 5 cm. często wypełni się całkowicie nektarem i wtedy wieczorem, aż do zmierzchu, a następnie rano do godziny 9-10 można na kwiatach wiesiołka spotkać dużo pszczół.

 

Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium)

Jest to bylina z rodziny wiesiołkowatych, o kłączach rozgałęzionych płożących się daleko rozrastających pod ziemią. Łodyga wyrasta do 50 - I20cm wysokości. Liście lancetowate, długości do 15 cm (podobne do liści wierzby wiciowej), ułożone na łodydze skrętolegle i dość gęsto. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Kwiaty duże, o średnicy dochodzące do 2cm. karminowe,lekko grzbieciste. zebrane w stożkowate grona na szczycie pędów. Korona cztero płatkowa zalążnia dolna. Wierzbówka rośnie w dużych skupieniach na polach, porębach, żwirowiskach i pogorzeliskach leśnych. Rozmnaża się najłatwiej z kłączy. Z samosiewu rozmnaża się tylko wtedy gdy nasiona padną na czystą ziemie, gdzie młodych drobnych roślin nic zagłuszą chwasty. Miododajność wierzbówki jest bardzo wysoka, jeden kwiat wydziela średnio 12 - l 5 mg nektaru zawierającego 50% cukrów. Wydajność miodowa 7 l ha ocenia się na 600 kg. Poza nektarem z wierzbówki pszczoły zbierają również pyłek.

 

ule drewniane producent

Galeria foto

galeria główna

Najnowsze galerie:
kwitnienie akacji
mniszek
wiosenne pożytki
krokusy
3-4 maja w Oleśnicy
pszczoły i przebiśniegi
rośliny miododajne
słoneczniki
pszczoły i onentki
zdjęcia Jerzego Jóźwika
nawłoć
pozostale ...

Giełda internetowa

Produkty pszczele
Matki pszczele, odkłady, rodziny, rójki
Sprzęt pasieczny, usługi
Pozostałe ogłoszenia
Dodaj własne
ogłoszenie

Dla każdego

o miodzie

apiterapia
kuchnia miodowa
miody pitne
słowniczek

Vademecum pszczelarza

Początkujący pszczelarz

Pytania i odpowiedzi
rośliny miododajne
z historii pszczelarstwa
literatura
przepisy prawne
pszczelarstwo w sieci
badania naukowe
marketing i pszczoły

Subskrypcja

Jeżeli chcesz otrzymywac informację o nowościach wpisz swój mail i naciśnij OK

Do góry | O nas |   Reklama u nas | Kontakt z nami | Napisz do nas | Prywatność| Strona główna
2001-2003 (c) intermania.pl